Hakkımda

|
Hakkımda
|
Dr. Tolga Temel Kimdir?

Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 1996 yılında Kastamonu Kaşçılar Sağlık Ocağı’nda başladığım meslek hayatıma bugün Antalya Lara’da kurucusu olduğum Doğal Güzellik ve Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde devam etmekteyim.

Meslek birliklerinde, devlet sağlık kurumlarında ve özel sağlık kuruluşlarında birçok farklı görev aldım ve her görev bana farklı bir tecrübe ve bakış açısı kazandırdı.

Öğrencilik yıllarımda Eskişehir Tabip Odası ile başlayan ve her şehirde devam eden meslek birlikleriyle olan ilişkim bana Toplumcu Hekimlik bakış açını kazandırdı.

Meslek hayatımın ilk yıllarında Kastamonu’da çalıştığım Sağlık Ocağı ile toplumcu bakış açım Çevre ve Halk Sağlığı deneyimiyle birleşerek bugünkü Koruyucu Hekimlik anlayışımın temellerini oluşturdu.

Edirne Selimiye Devlet Hastanesi’nde Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan “Psikososyal Destek ve Krize Müdahale Birimi’nde özellikle Psikiyatrik Hastalıkların Acili ve Acil Hastalıklardaki Psikolojik Faktörler, Travma ve Kronik Hastalıkların Psikolojik Etkileri ve Psikolojik Hastalıklardaki Metabolik Sonuçlar” gibi konularda aldığım eğitimler ve katıldığım klinik çalışmalarda edindiğim gözlemler Klasik Tıp Eğitimi bakış açımı sorgulamamı ve aslında bize temelde öğretilen fakat sonradan ihmal edilen Bütüncül Tıp bakış açısına yönelmemi sağladı.

Antalya’da 5 yıl kadar Türk Kızılayı Antalya Kan Merkezi’nde Müdür olarak görev aldım ve bu süreçte sağlıklı bireylerin sağlıkları konusundaki davranış ve bilgi farklılıklarını gözlemleme ve sorunları tespit etme şansını yakaladım. Akabinde Özel Antalya Tıp Merkezi’nde yine 5 yıl kadar sürdürdüğüm Başhekimlik görevim sırasında da Bütüncül Tıp alanındaki araştırma ve çalışmalarım başladı.

Rus asıllı Amerikalı Nöroloji ve Beslenme Uzmanı Dr. Natasha Campbell’ın GAPS eğitimleri ile başlayan bu süreç fitoterapi, mezoterapi, aromaterapi eğitimleri ile yoğunlaştı. Türk asıllı Alman Onkoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Şahinbaş’ın “Hastalıklardaki Ağır Metal Toksisitesi ve Şelasyon Tedavileri, Damar İçi Yüksek Doz IV C Vitamini ve Termal Tedavi” eğitimleri ve İngiliz Kineziterapi ve Osteopati Uzmanı Dr. Chris Astill Smith’in eğitimleri başta olmak üzere birçok eğitimle ve yoğun okuma temposu ile devam etti ve hala etmekte.

Bugün bünyesinde hizmet vermekte olduğum Doğal Güzellik ve Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde cilt sorunlarına ve estetik ihtiyaçlarına da bütüncül yaklaşarak (sivilce sorununda bağırsağı da incelemek, leke sorununda hormonları da değerlendirmek, ciltte erken yaşlanma ve kolajen kaybı varsa beslenme alışkanlıklarını da araştırmak gibi) doğal ürünlerimiz ve modern cihazlarımız yardımıyla çözümler üretebiliyoruz.

Sağlığın korunması için yapılması gerekenlerden vücutta hastalık oluşturan faktörlerin (ruhsal sorunlar, toksinler, ağır metaller, flora bozuklukları, genetik ve epigenetik faktörler, beslenme sorunları, nefes alma sorunları, vb.) tespit edilmesi ve yönetilmesine; kronik, metabolik ve otoimmün hastalıklarda tedavi, beslenme ve kilo kontrolünden sindirim sistemi ve bağırsak hastalıklarının tedavilerine; nefes çalışmalarından kişiye özel egzersiz planlarına ve hatta günlük yaşamda evde ve dış ortamda hastalık oluşturan etkenlere kadar (temizlik malzemeleri, pişirme araçları, gıdalar, vb.) geniş bir yelpazede bütüncül bakış açısıyla hasta kabul etmekte ve okul, özel grup, dernek, festival etkinliklerinde danışmanlık/eğitim hizmetleri vermekteyim.