GAPS Diyeti

| |
GAPS Diyeti
|
gaps-diyeti
Tolga Temel - DoktorTakvimi.com

GAPS Diyeti Nedir?

Çoğu kişinin çaresiz sandığı bazı psikolojik/psikiyatrik hastalıkların ve otoimmün sistem kaynaklı fizyoloji sendromlarının sebebi hasarlı, geçirgen bağırsak duvarı ve an​​ormal bağırsak florası nedeniyle beynin ve bedenin toksinlenmesidir. Bağırsak florasının tedavi edilmesi sonucunda beyin ve beden toksin yükünün etkisinden kurtulur ve bağırsakların kaynaklık ettiği bu hastalıklar da iyileşir.

​ “GAPS: Bağırsak ve Psikoloji Sendromu İçin Doğal Tedavi Yöntemi” adlı kitabın yazarı ve GAPS tedavisinin kurucusu Nöroloji  ve Beslenme Uzmanı Dr. Natasha Campbell-McBride’ın oğluna 3 yaşındayken Otizm tanısı konmuştur. Sonradan GAPS olarak adlandırılacak olan kendi geliştirdiği beslenmeye dayalı doğal tedavi yöntemiyle oğlunun bağırsak florasını ve böylece otizmini TAMAMEN iyileştirir. Ardından İngiltere Cambridge’de açtığı klinikte psikolojik sendromlu yüzlerce hastayı geliştirdiği beslenmeye dayalı tedaviyle sağlığına kavuşturur. Zamanla geliştirdiği bu tedavi “GAPS Tedavisi”, psikolojik sendromlu hastalar da “GAPS hastaları” olarak adlandırılır. 2004 yılında GAPS tedavisinin uygulanışını yazdığı “GAPS – Gut and Psychology Syndrome” (GAPS – Bağırsak ve Psikoloji Sendromu) adlı kitabı yayınlanır. Bugün bu kitap 12 dile çevrilmiş olup 11. baskısını yapmıştır ve tirajı 500.000’i aşmıştır.

Son dönemlerde tıp dünyası tarafından sıkça vurgulanan bağırsak-beyin ilişkisi GAPS Diyeti’ne olan ilgiyi artırmış, ülkemizde de GAPS konferansları düzenlenmeye başlanmıştır. GAPS hakkındaki sorularınız ve GAPS Diyeti ile ilgili danışmanlık almak için bize ulaşabilirsiniz.

GAPS Diyetinin Halk Arasında Kullanılan Diğer İsimleri

GAPS Diyeti toplumumuzda bağırsak florası diyeti, flora diyeti, bağırsak terapi diyeti gibi isimlerle de anılmaktadır.

GAPS Diyeti İle İlgili Kaynaklar Nelerdir?

GAPS Tedavisi ile ilgili başvurulabilecek ilk kaynak hiç şüphesiz bu tedavinin kurucusu Dr. Natasha Campbell-McBride’ın yazdığı GAPS Bağırsak ve Psikoloji Sendromu için Doğal Tedavi Yöntemi kitabıdır.

Bunun dışında internette yerli ve yabancı kaynaklardan GAPS Diyeti ile ilgili hastaların ve hasta yakınlarının gerçek deneyimlerini inceleyebilirsiniz.