Aromaterapi

| |
Aromaterapi
|
aromaterapi
Tolga Temel - DoktorTakvimi.com

Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi (Tıbbi Aromaterapi olarak da kullanılır), bitkilerin tamamen organik olan yaprağı, kökü ve çiçeğinden damıtma, yani distilasyon tekniği ile çok yoğun olarak elde edilen uçucu yağ özlerini kullanarak bazı hastalıkları önlemek veya oluşmuş hastalıklara karşı vücudun bağışıklığını güçlendirerek kendi savunma sistemini desteklemek için kullanılan bir tekniktir.

Aromaterapi yeni bir konsept gibi algılansa da çok eski çağlarda, tıp biliminin kurucuları tarafından keşfedilmiş ve literatüre geçmiş oldukça eski bir tıbbi yöntemdir. Aromaterapi, kullanılan yağın esansına veya yağ karışımına göre çeşitli fiziksel ve ruhsal faydalar sağlar.

Bazı yağlar ve doz aşımları yan etkilere yol açabileceğinden ve sağlığımızı olumsuz etkileyebileceğinden bu tekniğin aromaterapi konusunda eğitim almış doktorlar tarafından uygun görüldüğü takdirde bilinçli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Aromaterapinin Faydaları Nelerdir?

Aromaterapide kullanılan esansiyel yağlar analjezik, anti-mikrobiyal, anti-septik, iltahap önleyici, doku ve damarları sıklaştırıcı, yatıştırıcı, spazm çözücü ve idrar söktürücü özelliklere sahiptir.

Ayrıca bu esansiyel yağlar sindirim sistemi rahatsızlıkları, cilt hastalıkları, menstrüel ağrı ve düzensizlikler, stresle ilgili problemler, duygu-durum bozuklukları, dolaşım problemleri, solunum yolu enfeksiyonları ve yaralar dahil olmak üzere çok çeşitli belirtileri ve durumları tedavi etmek için kullanılabilir.

Aromaterapinin daha önce belirttiğimiz gibi bu konuda eğitim almış doktorlar tarafından uygulanması gerekmektedir.