Dolgu

yuz-dolgusu
Tolga Temel - DoktorTakvimi.com

Dolgu ve Yüz Dolgusu Nedir?

Yaşlanmanın etkileri ile cildin kendini yenileme süreci yavaşlamaya başlar. Cilt eskisine oranla çok daha kuru ve mattır. Daha gençken sahip olduğumuz dolgun ve düzgün yüz hatlarımız yaşımız ilerledikçe cilt altı dokusunda bulunan kolajen ve elastin liflerinin azalması sebepleriyle sıkılığını ve yoğunluğunu kaybeder. Yüzde ilk ince çizgiler, çukur ve çökme gibi deformasyonlar belirmeye başlar. Cilt artık eskisi kadar sıkı ve pürüzsüz değildir.

Yaşlanma süreci, cildin gerginliğini ve eklemlerin hareketliliğini sağlamak için gerekli olan Hyaluronik Asit miktarının zaman içerisinde azalmasıyla başlayan bir süreçtir. Hyaluronik asit vücutta üretilen ve derimiz için olmazsa olmaz bir maddedir ve birçok besinden alınabilir. Ancak tıbbi araştırmalar hyaluronik asidin gıdalarla alınmasının yeterli olmadığını tıbbı göstermektedir. Bu durumun düzeltilebilmesi için de cilde dışarıdan yeterli miktarda hyaluronik asit verilmelidir.

Hyaluronik asit, cildimizin esnekliğini koruyarak cilde gençlik ışıltısını geri kazandırmaya yardımcı olur. Cildimizde bulunan hyaluronik asit oranı zamana dayalı olarak azalmaya başlar. 40-50 yaş arasında neredeyse %50’si kaybolur. Yüzümüzde geçen zaman içerisinde izlenen değişimler hyaluronik asit içeren dolgu sayesinde doğal olarak yenilenir. Yüzdeki hacim kaybını giderir, dudak hatlarını belirginleştirir ve volüm kazandırır. Kırışıkların giderilmesine yardımcı olur.

Başlıca uygulama alanları şunlardır:

 • Alındaki ince çizgilerin doldurulması
 • Kazayağı bölgesi ince çizgilerin doldurulması
 • Gözyaşı oluğu
 • Kaş kaldırma
 • Nazolabial kıvrılmaların doldurulması
 • Elmacık kemiği oluşturma
 • Gülme çizgileri
 • Çenenin şekillendirilmesi
 • Alt çene hattı
 • Dudaklar üzerindeki sigara çizgilerinin azaltılması
 • Dudak dolgunlaştırma, köşelerinin kaldırılması
 • Yüzdeki sarkmanın azaltılması
 • Yüzde orantının sağlanması
 • Kare ve yuvarlak yüzlerin oval şekle yaklaştırılması
 • Çökük izlerin (sivilce, yara izi gibi) doldurulması

Hyaluronik asit içeren dolgu maddelerinin ortalama kalıcılık süresi hastanın cilt tipine, düzeltilmesi gereken kırışıklığın durumuna, enjeksiyon tipine ve enjekte edilen miktara bağlıdır. Geçici dolgular 6-18 ay arasında, yarı kalıcı dolgular 2-5 yıl arasında kalıcılık göstermektedirler. Yüz dolgu maddelerinde serbest hyaluronik asit de bulunmaktadır. Yüze hacim kazandırırken cilde daha fazla nemlilik verir, kolajen artışı da sağlarlar. Fakat kalıcılık süresi sadece 6 ay kadardır.

Yüz Dolgusu Hangi Bölgere Uygulanabilir?

Orta dereceli kırışıklıkları, çöküntüleri, hafif veya orta derece nazolabial olukları ve derin kırışıklıkları doldurmada önerilir. Nazolabial oluklar ve dudak kenarından çeneye inen çizgiler gibi derin kırışıklıkların doldurulması, kazayağı ve üst dudak gibi hassas bölgelerdeki ince çizgilerin ve yüzeysel kırışıklıkların düzeltilmesinde kullanılabilir. Dudak kontörünü yeniden belirleyebilir, dudakların hacmini artırabilir veya köşelerini doldurarak şekillendirebilir ve dudakların nemlendirilmesini sağlayabilir. Hedef bölgelerde (elmacık kemikleri, çene, çene çizgisi, şakaklar, vb.) hacim oluşturmaya, hacmin düzeltilerek yüz konturunun oluşturulmasına , yüzün dış hatlarını belirginleştirmeye yardımcı olur.

Yüz Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Dolgu maddeleri enjeksiyonu öncesi lokal anestezi krem uygulandıktan sonra 10-15 dakika beklenir, dolgu yapılacak bölge uyuşturulur. Uygulama iğne veya mikro-kanüller aracılığıyla kolaylıkla yapılır. Son dönemlerde kullanılmaya başlanan mikro-kanüller sayesinde kişilerde sinir ve damar hasarı meydana gelmediğinden morluk ve komplikasyon riskini minimuma inmiştir. Mikrokanül, tek bir giriş noktasından istenilen alanlara acısız bir şekilde uygulama olanağı sağlanır. Dokuya az hasar verdiğinden uygulama sonrası ödem de minimum düzeyde olacaktır.

Dolguların içinde bulunan patentli “Resilient” hyaluronik asit tamamen doğal ve cilt tarafından yeniden emilebilir özelliktedir. Patentli özel içeriği sayesinde 10-15 dakikalık bir sürede uygulanması sonuncunda cildinize doğal bir görünüm verir ve sosyal yaşamınıza kaldığınız yerden devam edersiniz. Uygulaması sonrasında yüzde 2-7 gün arasında süren bir ödem ve morluklar oluşabilir. Sebebi dolgu maddelerinin su tutma özelliğindendir. Ancak bu morluklar ve ödem 1 hafta içinde kaybolurlar.

Dudak Dolgusu

Dudak dolgusu ile dudak kontörü yeniden belirlenebilir, dudakların hacmi artırabilir veya köşeleri doldurularak şekillendirebilir ve dudakların nemlendirilmesi sağlanabilir.

Hyaluronik Asit Dolgu

Hyaluronik asit, insan vücudunda ve daha bir çok canlıda doğal olarak bulunan bir polisakkarittir. Yani doğal bir şekerdir. İnsan vücudunda (dermiste) yaygın şekilde dağıtılmış olarak bulunan doğal bir moleküldür. Bu maddenin eklemlerin kayganlığının sağlaması, hücre bölünmesi ve cildi gergin tutması gibi çok önemli görevleri vardır. Bu nedenle diğer sentetik dolgu maddelerine göre güvenilir profili çok yüksektir. Cilt içinde, kaslarda ve kemiklerde, özellikle eklemlerde bulunur ve kendi hacminden bin kat fazla su tutabilir. Bu nedenle enjekte edildiği yerde uzun süre şeklini muhafaza eder.