Botoks

botoks
Tolga Temel - DoktorTakvimi.com

Botoks Nedir?

Botoks, Botulinum Toksini’nden elde edilen bir bakteriyel toksindir. Botoks uygulandığı kasların gevşemesine yol açar. Yüz ve boyun bölgesindeki kırışıklıkların asıl nedeni bu bölgedeki kasların yıllar boyunca defalarca kasılmış olmalarıdır. Yüz bölgesinde en çok göz çevresi kırışıklıklarının (kaz ayakları olarak da bilinir), üst dudak kırışıklıklarının, alın ortasındaki ve üst alın bölgesindeki kırışıklıkların, burun üzerindeki kırışıklıkların ve çene boyunca oluşan kırışıklıkların tedavilerinde, kaşların kaldırılmasında ve göz altı torbalarının azaltılmasında kullanılır.

Botoks her zaman bir hekim tarafından ve bir sağlık kuruluşunda (klinikler, muayanehaneler ve hastaneler, vb.) yapılmalıdır. İyi bir botoks uygulaması ancak uygulama yapılacak bölgenin anatomisini (kas yapısını ve dağılımını) bilen bir kişi tarafından (hekimler) yapılabilir.

Botoks Kimlere Uygulanır?

Botoks yüz ifadeleri belirginleşmiş herkes için, her zaman güvenle uygulanabilir.

Botoks Ne Zaman Uygulanabilir?

Botoks her zaman uygulanabilir. Tedavi güneş ışınlarından etkilenmez.

Botoks Uygulamasını Kimler Yapabilir?

Botoks her zaman bir hekim tarafından ve bir sağlık kuruluşunda (klinikler, muayanehaneler ve hastaneler, vb.) yapılmalıdır. İyi bir botoks uygulaması ancak uygulama yapılacak bölgenin anatomisini (kas yapısını ve dağılımını) bilen bir kişi tarafından (hekimler) yapılabilir.

Botoks Nasıl Uygulanır?

Botoks uygulaması öncesinde, uygulama bölgesindeki kaslar ve kırışıklıklar ayrıntılı olarak incelenir. Botoks uygulama noktaları belirlenir. Kişinin kas yapısına uygun olarak doz ayarlaması yapılır. Bölge dezenfekte edilir. Uygulama son derece küçük ve ince iğneler ile 15-20 dakika içerisinde tamamlanır. Uygulama sırasında hafif bir ağrı hissedilir. Bu ağrıyı önlemek için uygulama öncesinde o bölgeye lokal etkili anestezik kremler uygulanabilir. Uygulama sonrası kişi önerilerle sosyal hayatına dönebilir.

Botoks Etkisi Ne Zaman Başlar?

Botoks uygulaması sonrasında hemen etki görülmez. Botoks etkisi uygulamadan 3-4 gün sonra görülmeye başlar, etkinin tam olarak görülmesi için 15 gün beklenmelidir.

Botoks Kalıcı Mıdır?

Botoks etkisi ortalama 6 ay kadar devam eder. Düzenli olarak botoks uygulaması yapılan hastalarda botoksun etki süresi biraz daha uzun olmaktadır.

Botoks etkisinin geçtiği zamanda ise deri görünümü eski haline geri döner. Deride botoks etkisinin geçtiği dönemde daha kötü görünmesi söz konusu değildir.

Botoks Etkisini Uzatmak Mümkün Müdür?

Botoksun etkisini uzatabilecek herhangi ürün mevcut değildir. Ancak yüzeysel deri kırışıklarının oluşmasında bir diğer etken de fotoyaşlanmadır (güneş ışıklarına bağlı deri yüzeyinde ve deri dokusunda oluşan dejeneratif değişiklikler). Bu nedenle botoks uygulaması ile birlikte kişinin uygun bir cilt bakımı yaptırması, güneşten koruyucular kullanması ve deri yaşlanmasını geciktiren ürünler kullanması botoks etkisinin daha iyi hissedilmesine, botoks uygulama sürelerinin göreceli olarak uzamasına sebep olacaktır. Bu hastalarda botoks uygulama aralıkları 6-9 ayı bulabilmektedir.

Uygulama Sonrası İfadesiz Yüz Oluşur Mu?

Botoks uygulanan hastalarda donuk yüz ifadesi, devamlı şaşkınlık ifadesi gerçekte yüksek doz botoks uygulanmış olmasından kaynaklanır. Amerika’daki uygulamalar hastaların istekleri doğrultusunda genellikle yüksek dozlar ile yapılırken, Avrupa’da ve ülkemizde kişinin genel ifadesinin korunması temel amaçlardan birisidir.

Botoks Kimlere Uygulanmaz?

Botoks uygulaması kas-sinir sistemi hastalığı olanlara (myastenia gravis, muliple sclerosis, vb.) kesinlikle uygulanmaz. Ayrıca bazı ilaçlar (aminoglikozit grubu antibiyotikler, kas gevşeticiler, aspirin, vb.) botoks toksisitesinin artmasına yol açabilir ya da kanama oluşmasına neden olabilir.

Gebe ve emziren kadınlara botoks yapılmasını da etik olarak uygun görmemekteyiz.

El Terlemesine Botoks Tedavisi

Aşırı terleme tedavisinde botoks uygulaması el, ayak, alın ve koltuk altına yapılabilir. Botoks terin ciltten dışarı çıkmasını sağlayan minik ter bezi kaslarını geçici olarak etkisiz hale getirir.

Uygulama sonrası 3-10 gün içerisinde botoks etkisi ortaya çıkar, uygulama bölgesinde aşırı terleme şikayetinin ortadan kalktığı görülür. Bölgesel olarak terlemenin önlenmiş olması kişinin genel terlemesine etkilemez ve bu nedenle sistemik sağlık sorunlarına yol açmaz.

Aşırı terleme tedavisinde botoks uygulamasının etkisi yaklaşık 6 ay kadar devam eder.

Koltuk Altı Botoks Uygulaması

Koltuk altına botoks uygulamasından sonraki 3-10 gün içerisinde botoks etkisi görülmeye başlanır. Uygulama bölgesinde aşırı terleme şikayeti ortadan kalkar. Koltuk altı terleme botoksunda uygulamasının etkisi yaklaşık 6 ay kadar devam eder.