Aromaterapi

Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi (Tıbbi Aromaterapi olarak da kullanılır), bitkilerin tamamen organik olan yaprağı, kökü ve çiçeğinden damıtma, yani distilasyon tekniği ile çok yoğun olarak elde edilen uçucu yağ özlerini kullanarak bazı hastalıkları önlemek veya oluşmuş hastalıklara karşı vücudun bağışıklığını güçlendirerek kendi savunma sistemini desteklemek için kullanılan bir tekniktir.

Aromaterapi yeni bir konsept gibi algılansa da çok eski çağlarda, tıp biliminin kurucuları tarafından keşfedilmiş ve literatüre geçmiş oldukça eski bir tıbbi yöntemdir. Aromaterapi, kullanılan yağın esansına veya yağ karışımına göre çeşitli fiziksel ve ruhsal faydalar sağlar. Bu faydalar hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki “Daha Fazla Bilgi” bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bazı yağlar ve doz aşımları yan etkilere yol açabileceğinden ve sağlığımızı olumsuz etkileyebileceğinden bu tekniğin aromaterapi konusunda eğitim almış doktorlar tarafından uygun görüldüğü takdirde bilinçli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

aromaterapi antalya
Tolga Temel - DoktorTakvimi.com

Daha Fazla Bilgi

Aromaterapi Yağları ve Özellikleri

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Maecenas ullamcorper tortor lorem. Mauris ipsum nulla, eleifend nec tincidunt vel, rutrum vitae velit. Nunc ac dolor nisl. Nulla vitae placerat magna. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Duis ornare mi in scelerisque faucibus. Vestibulum commodo ullamcorper augue, ac blandit elit blandit a. Sed pharetra velit sed neque eleifend commodo. Vivamus sagittis elit vel eros convallis fringilla. Duis sollicitudin iaculis est, id tempor neque tempus eget. Vestibulum ac metus dapibus justo varius condimentum. Nunc augue lectus, condimentum a est id, scelerisque finibus augue. Suspendisse viverra commodo massa eu consequat. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Cras auctor urna mauris, non vehicula risus tempus in.

Mauris auctor nisi in magna aliquam, non aliquam dui feugiat. Donec in velit sem. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Nullam quis eros eu lacus volutpat aliquet non ornare ligula. In dignissim neque eros, et mollis lorem blandit congue. Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus. Aliquam ultricies est non mattis faucibus. Integer vitae augue quis metus varius rhoncus vitae auctor nunc. Praesent blandit magna purus, eu pulvinar libero tempor sit amet. Aenean pulvinar dolor eget nibh consequat porttitor. Proin venenatis gravida ante, id pulvinar augue rutrum aliquam.

Aromaterapinin Faydaları Nelerdir?

Aromaterapide kullanılan esansiyel yağlar analjezik, anti-mikrobiyal, anti-septik, iltahap önleyici, doku ve damarları sıklaştırıcı, yatıştırıcı, spazm çözücü ve idrar söktürücü özelliklere sahiptir.

Ayrıca bu esansiyel yağlar sindirim sistemi rahatsızlıkları, cilt hastalıkları, menstrüel ağrı ve düzensizlikler, stresle ilgili problemler, duygu-durum bozuklukları, dolaşım problemleri, solunum yolu enfeksiyonları ve yaralar dahil olmak üzere çok çeşitli belirtileri ve durumları tedavi etmek için kullanılabilir.

Aromaterapinin daha önce belirttiğimiz gibi bu konuda eğitim almış doktorlar tarafından uygulanması gerekmektedir.

Aromaterapi | Dr. Tolga Temel
<div class="title">Aromaterapi | Dr. Tolga Temel</div>

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Makaleler