PRP

1-PRP (Platelet Rich Plasma-Plateletten Zangin Plazma) Uygulaması nedir?

 

PRP uygulaması plateletten (trombositten) zengin plazma olarak adlandırılan; kişinin kendi kanının özel setler yardımıyla alınması ve ayrıştırılması sonucunda plateletten zengin plazma kısmının deriye ya da saçlı deriye tekrar uygulanması olarak tanımlanmaktadır. Medyada cilt gençleştirme ya da kök hücre tedavisi olarak ta lanse edilmektedir.

PRP uygulaması çok uzun yıllardır, tıbbın birçok dalında özellikle ortopedi, spor hekimliği, plastik cerrahi, diş hastalıklarında ve veterinerlikte kullanılmaktadır. Dermatolojik ve kozmetik amaçlarla da tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Plateletler (trombositler) vücutta oluşan herhangi bir yarada yara yerine ilk ulaşan ve yara iyileşmesini en çok artıran hücrelerdir. PRP uygulamasının mantığı da plateletlerin bu yara iyileşmesini artıran özelliğine dayanmaktadır.

2- PRP uygulaması hangi sorunların çözümünde rol oynar?

 

*akne (sivilce) izleri

* ameliyat izleri

* doğum çatlakları

*saç dökülmesi, saçlarda kırılma ve matlaşma

* güneş lekeleri

* deri yaşlanması (fotoyaşlanma olarak ta bilinir)

*ince kırışıklıklar (yüzde derinin incelmesi-kabalaşması)

* deri sarkmaları (boyun, kol ve dekolte)

* sellülitik görünüm (bacaklarda ve basende portakal kabuğu görünümü)

 

3-PRP Uygulaması nasıl etki eder?

 

Plateletler salgıladıkları bazı büyüme faktörleri ile etki ederler.

Plateletler içerisinde bulunan büyüme faktörleri;

 

* PDGF (Platelet Derived Growth Factor): Hücre büyümesi, kan damarı tamiri ve oluşumu, kollojen üretimini artırır.

* FGF (Fibroblast Growth Factor): Doku tamiri, kollojen ve hyaluronik asid üretimini artırır.

 

* EGF (Epithelial Growth Factor): Epitel hücre yapımı, yara iyileşmesini artırır.

 

* TGF (Transforming Growth Factor Beta): Epitel ve damar epitelinde yara iyileşmesini artırır.

 

* VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor): Yeni damar endotelial hücre üretimini artırır.

 

4-PRP kimlere uygulanır?

 

PRP uygulaması saçlı deride, saç dökülmesi, saçlarda kırıklık, cansızlık mat görünüş şikayeti olan kişilerde başarılı sonuçlar göstermektedir. PRP uygulaması saçlı deride saç dökülmesini durdurması yanında, saç köklerinin uyararak saç büyümesinin aktive eder.ince tüy şeklinde olan saçların büyümeleri aktive edildiğinde daha kalın, sağlıklı saç görünümüne kavuşurlar.

 

Saçlı deride cansız, parlaklığını yitirmiş,kırılmış, kuru, ince saçların saç kökleri büyüme faktörleri ile aktive olarak; daha canlı,parlak,sağlıklı saç görünümü PRP uygulamasının sonuçlarıdır.

Aynı zamanda cildin zaman içersinde azalan destek dokuların sonucu olarak ortaya çıkan kırışıklık, sarkma, cilt lekeleri sorunlarında oldukça etkin tedavi sonuçları sağlamaktadır.

Zaman içersinde cilt altı destek dokuların azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan cilt elastikiyetinin azalması, kırışıklar, sarkmalar da PRP uygulaması başarılı sonuçlar sunmaktadır.

 

PRP uygulaması üst yüz bölgesinde alın, göz kenarı kırışıklıklarında, gözaltı çökmelerinde, elmacık kemiği çökmelerinde ve sarkmalarında başarı ile uygulanmaktadır.

 

Orta ve alt yüz bölgesinde burun kenarı çökmelerinde, çene köşeleri sarkmalarında, gıdı bölgesi sarkmalarında, boyun ve dekolte kırışıklık ve sarkmalarında PRP uygulaması sonucunda etkin sonuçlar alınmaktadır.

 

Ayrıca tüm vücut bölgelerinde kol sarkmaları, iç bacak sarkmaları, iç diz sarkmaları, karın bölgesi sarkmalarında PRP uygulaması yapılmaktadır.

 

Hamilelik, yaşlılık, güneş sebebi ile oluşmuş cilt lekelerinde ve ciltte oluşmuş skarlar, izler, çatlaklar da PRP uygulaması diğer uygulamaların daha ötesine geçmiştir.

 

5-PRP uygulaması güvenli midir?

 

PRP uygulamasında hastanın kendi kanı kullanıldığı için herhangi bir alerjik reaksiyon görülmesi ya da herhangi bir hastalığın (AIDS, Hepatit…) bulaşması söz konusu değildir. PRP uygulaması bilinen tüm kozmetik uygulamalar içerisindeki en fizyolojik (kişinin kendisi ile birebir uyumlu) uygulamadır. Bu nedenle de en güvenli kozmetik uygulamalardan birisidir.

 

6-PRP uygulaması ağrılı mıdır?

 

PRP bilenen en ince ve en küçük iğneler yoluyla uygulandığı için seans esnasında kişi son derece hafif bir ağrı hisseder. Ağrı eşiği düşük kişilerde uygulama öncesi lokal anestezik kremler ile bu ağrıyı neredeyse tamamen ortadan kaldırmak mümkündür. Uygulama sırasında o bölgede hafif bir ısı artışı ve kızarıklık olması uygulamanın doğru yapıldığının da bir göstergesidir.

 

7- PRP uygulamasının yan etkileri nedir?

 

PRP uygulamasında hastanın kendi kanı kullanıldığı için herhangi bir alerjik reaksiyon görülmesi ya da herhangi bir hastalığın (AIDS, Hepatit…) bulaşması söz konusu değildir.

Uygulama sırasında hafif kızarıklık ve o bölgede bir ısı artışı söz konusudur. Uygulama sonrasında bu kızarıklık 1 saat kadar sürebilir. PRP uygulamasının kalıcı hiçbir yan etkisi yoktur.

 

8-PRP Uygulaması seans sayısı ve süresi nedir?

                                                                

PRP uygulamaları 3 seanslık kürler halinde yapılır. Seans araları 2-4 haftadır. Seanslar uygulama yapılan bölgeye göre 20-30 dakika arasında değişir. Yılda bir tekrarlamak elde edilen sonuçları korumak için gereklidir.

                                                                                                     

9-PRP uygulaması kimlere yapılmaz?

 

Kanser hastaları dışında herkese rahatlıkla uygulanabilir.

 

10-PRP uygulaması sonrası  nelere dikkat etmek gerekir?

 

PRP uygulaması sonrasında uygulama yapılan bölge 4-6 saat süreyle yıkanmamalıdır, 12-24 saat makyaj ürünleri kullanılmamalıdır, 1-2 gün deniz ve havuza girilmemeli ve güneşlenmekten kaçınılmalıdır.  

                                                                                                         

DR. TOLGA TEMEL

Çağlayan Mah. 2056 Sk. 31102
Muratpaşa - ANTALYA
0 532 234 84 27
0 242 324 21 21
info@tolgatemel.com

Mail Listemize Üye Olun

© 2018 / Dr. Tolga Temel / SİTE İÇERİĞİNDE BULUNAN BİLGİLER BİLGİLENDİRMEK İÇİNDİR. BU BİLGİLENDİRME KESİNLİKLE HEKİMİN HASTASINI TIBBİ AMAÇLA MUAYENE ETMESİ VEYA TANI KOYMASI YERİNE GEÇMEZ.

Search