LAZER EPİLASYON

 İngilizce bir kısaltma olan LASER (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) kelimesinin Türkçe karşılığı lazerdir. Lazer tek bir aleti ya da makineyi kastetmeyen genel bir terimdir. Tıpta en çok dermatoloji, göz, beyin cerrahisi ve üroloji branşlarınca kullanılan farklı farklı çok sayıda lazer sistemi mevcuttur.

 • Epilasyon için hangi lazerler kullanılmaktadır?

Lazer epilasyon amaçlı kullanılan lazerler Alexandrite, Ruby, Diod ve Nd:YAG olarak sıralanabilir. Lazer sistemlerinin isimlendirilmesi yaydıkları enerjinin dalga boyuna göre yapılmaktadır. Lazer sisteminden yayılan enerji hedefi olan kromoforlar tarafından tutulur. Bu enerji kıl kökünde yüksek ısı etkisi yaparak kökün yok olmasını sağlar. Koyu renkli ve kalın tüyler lazer tedavileri için en uygun hedeftir. Kıl rengi deri renginden koyu olanlar en kısa sürede en az yan etki ile tedaviden fayda görebilirler.

 • Lazer epilasyonda en etkili lazer hangisidir?

Lazer epilasyon amaçlı kullanılan lazerler Alexandrite, Ruby, Diod ve Nd:YAG olarak sıralanabilir.

  • Ruby lazerler artık kullanımdan kalkmışlardır.
  • Alexandrite lazerler ağrı ve acı oluşturmadan kısa sürede geniş alanlara uygulanabilmekte, tedavi sonrasında özel bakım gerektirmemektedirler ve seans sonrasında etki (kılların dökülmesi) hemen görülebilmektedir.
 • Nd-YAG 1064 nm dalga boyu ile epilasyon için gerekli kromoforlar tarafından en az tutulan dalga boyunda çalışmaktadır. Epilasyon için gerekli etkiyi sağlayabilmek için daha yüksek enerji kullanıma gerek duyulmaktadır. Bu durumda da son derece ağrılı bir uygulama gerçekleşmekte ve sonrasında yanıklar ve leke oluşumlarına sıklıkla rastlanmaktadır.Yüzeyel kıl köklerinde kullanım alanı bulmuşturlan, kalın kıllar ve derin yerleşimli köklerde etkisiz bir sistemdir.

 

 • Diod lazerler Nd-YAG gibi uygulaması son derece ağrılı olan ve uygulama sonrasında yanıklar ve lekeler gelişme riski yüksek bir lazer sistemidir.

 

 • IPL her şeyden önce lazer değildir. IPL (Intense Pulse Light) ya da Türkçe ifadesiyle Yoğunlaştırılmış Işık Atımlarıdır. Kıl köklerine ulaşması mümkün olmayan (kalıcı epilasyon için en gerekli şart) modern bir ağda yöntemidir. Genellikle sağlık kuruluşu olmayan kuruluşlarda kullanılan bir yöntemdir.

 

 • Alexandrite lazerlerin hepsi aynı mıdır?

Elbetteki aynı değildir. Lazer epilasyon yaptırmayı düşünen bir kişi öncelikle hangi lazer sistemini uygulatacağına karar vermelidir. Eğer Alexandrite lazer ile epilasyon yaptırmak istiyorsa söz konusu lazerin hızı, gücü ve başlık boyutları hakkında bilgi edinmelidir.

 • Lazer epilasyon kılları nasıl yok eder?

Lazer sistemlerinde milisaniye düzeyindeki aralıklarla atışlar yapılarak kıl köküne ulaşılır ve kıl kökündeki melanin pigmenti hedef alınır. Kıl kökünde ulaşılan yüksek ısı da kıl kökünü yok eder. Lazer ışığı kendi hedefi dışındaki çevre dokular tarafından görülmez ve dolayısıyla hedef (kıl kökü) dışındaki dokular lazerden zarar görmez.

 • Lazer epilasyon herkese uygulanabilir mi?

Lazer epilasyon 12 yaşından itibaren koyu renkte kıla sahip herkese (kadın-erkek) uygulanabilir.Uygulamalarda temel nokta kılın deriden daha koyu renkte olmasıdır. İkinci olarak ta genç kızlarda hormonal dengenin oturmasına (genellikle 15-16 yaş civarı) dikkat edilerek herkese lazer epilasyon uygulanabilir.                                                                                             

 • Lazer epilasyon hormonal sorunları olanlara yapılabilir mi?

Toplum genelinin az bir bölümünde (% 2- 3) kıl sorunu hormonal nedenlere bağlı olabilmektedir. Hormonal bozukluğu olan kişilerde kalıcı sonuç elde edebilmek için lazer epilasyon ve hormon tedavisi eş zamanlı olarak yapılmalıdır..                                                                                

 • Lazer epilasyon gebelere uygulanabilir mi?

Gebelerde lazer uygulamaları ile ilgili karşılaştırmalı ve geniş hasta serilerinde yapılmış bir klinik çalışma bulunmamaktadır. Teorik olarak lazer ışınları deriden daha aşağıya (deri altı dokulara ve iç organlara ulaşmaz) etki etmemektedir. Ancak bebeğin oluşum dönemi olan ilk 3 aylık dönemde lazer uygulanması etik değildir ve uygulanmamalıdır.

 • Lazer epilasyon her bölgeye uygulanabilir mi?

Vücudun tüm bölgelerine lazer epilasyon uygulanabilir. Kadın ve erkekte kıl dağılımı ve miktarı farklıdır. Aynı zamanda bölgeler arasında da farklılıklar vardır. Bu farklılıklar da doz miktarını ve seans sayısını etkiler.

 • Lazer epilasyon her renkte deriye uygulanabilir mi?

Lazer epilasyon için en ideal kişiler açık ten renkli kişilerdir. Ancak çeşitli lazer sistemlerinde her deri rengi ve deri tipi için gerekli ölçümleri yaparak her deri rengi ve deri tipi için en uygun doz ayarlamasını yaparak her kese lazer epilasyon uygulanmasını mümkün kılan renk ve deri ölçer programlar bulunmaktadır.Bu durum özellikle Antalya gibi güneş maruziyetinin çok yoğun olduğu yerleşim bölgeleri için son derece önemlidir. Bronzlaşma söz konusu değilse yaz aylarında bile lazer epilasyon uygun kişilerde uygulanabilir.  

 • Lazer epilasyon bronzlaşmış deriye uygulanabilir mi?

 Lazer sistemlerinin prensibi üretilen enerjinin renge duyarlı olarak tüketilmesidir. Lazer epilasyonda enerjiyi tüketebilecek iki hedef söz konusudur: Kıl kökü ve deri. Kıl kökünün enerji tüketmesi istenen sonuçlar (kıllarda kalıcı dökülme) ortaya çıkarırken, derinin enerji tüketmesi istenmeyen sonuçlar (deride yanık, tedavi sonrası lekelenme ve kılların yeterince dökülememesi) ortaya çıkarır. Bu nedenle kişinin bronzlaşma döneminden 1 ay (çünkü derinin kendini yenileme süresi 28 gündür, bronzlaşmış deri 1 ay sonrasında vücuttan uzaklaşmış olmaktadır) sonrasında ancak sağlıklı bir lazer uygulaması yapılabilir.

 • Lazer epilasyon öncesinde ve esnasında solaryuma girilebilir mi?

Lazer epilasyona başlamadan 1 ay öncesinde solaryum uygulamalarına son verilmelidir. Eğer kişi iki seans arasında solaryuma girmişse bunu mutlaka uygulama yapan kişilere kendi sağlıkları açısından iletmelidirler.

 • Lazer epilasyon öncesinde nelere dikkat etmeliyim?

1-Lazer epilasyon öncesinde kişinin ten rengi güneş veya solaryumdan bronzlaşmamış olup, seans sırasında kişinin gerçek ten rengine yakın olmalıdır.

2-Lazer epilasyon öncesinde uygulama yapılacak bölgelerdeki kılların köklerine son 20 gün içinde ağda, cımbız, epilatör yapılmamış olmalıdır.

 

3-Uzayan kıllar seanstan en son 3 gün öncesine kadar vücutta jilet veya makas (kıl köklerine zarar vermediği için sakıncası yoktur) ile, yüz bölgesinde makas ile kısaltılabilir, kısaltma yapmadan gidilirse uygulamayı yapacak olan kişi sizin kıl yapınız hakkında daha iyi bir fikre sahip olabilir.

 

4-Lazer epilasyon öncesinde kıl rengini değiştiren sarartma ve ya boyama gibi işlemler yapılmamış olmalıdır.

 

5- Deriyi soyan ürünler (retinoik asit, glikolik asit ve ya salisilik asit vb) en az 15 gün önce bırakılmış olmalıdır.

 

6-Lazer uygulaması yapılırken deri üzerinde makyaj malzemesi bulunmamalıdır.

 

7-Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde, son 6 ayda oral A vitamini türevleri kullananlarda, psoriasis ve deri rengini koyulaştıran hastalığı olanlarda lazer epilasyon uygulanmaz.

 • Lazer epilasyon sonrasında nelere dikkat etmeliyim?

1- Lazer epilasyon sonrasında 2 gün güneşe maruz kalınmamalı ve solaryuma girilmemelidir. Zorunlu olarak güneşe maruz kalınırsa yüksek koruma (SPF 50) faktörlü kremler kullanılmalıdır.

 

2- İki lazer epilasyon seansı arasında güneşlenmek ya da solaryum yoluyla bronzlaşmak söz konusu olursa seansınız deri renginiz normale dönene kadar ertelenebilir.

 

3- Lazer epilasyondan hemen sonra ılık duş (kese veya lif yapmadan) alınabilir. Bir hafta süreyle kese, lif ve cilt soyma gibi deriyi tahriş edecek uygulamalardan kaçınılmalıdır.

 

4- Lazer Epilasyon sonrasında uygulama yapılan bölgede kişinin deri yapısına ve hassasiyetine bağlı olarak birkaç saat veya birkaç gün sürebilecek bir kızarıklık oluşması normaldir.

 

5-Bazı kişilerde işlem sonrasında uygulama yapılan bölgede hafif kabarıklık, nadiren kabuklanma ve sivilce oluşursa da bu durum lazer uygulamasının kesilmesini gerektirmez. Dördüncü ve beşinci maddelerde tarif edilen durumlar yüzeysel olarak nemlendirici kremlerle rahatlıkla kontrol altına alınabilir.

6- Lazer epilasyon uygulanan kılların kökleri 3 ila 10 gün içinde hafifçe uzayarak dökülmeye başlar veya el ile tutularak çekildiğinde kolayca çıkar.

 

7- Seans aralıkları yüz bölgesi için 4 hafta, vücut bölgeleri için 6-8 haftadır. Bu seans aralıkları kılın normal yaşam döngüsü (anagen-telogen-katagen evreler) uyarınca belirlenmektedir.

 

8- Ortalama seans sayısı vücut bölgeleri için 4-6 seans, yüz bölgeleri için 6-1

2 seanstır. Bu sayı kişinin deri ve kıl yapısına göre değişebilir. Hormonal bozukluklar seans sayısını etkileyebilir.

 

9- Lazer epilasyon uygulamalarının etkisi ortalama 3. seanstan itibaren belirgin bir hal alır. Her lazer seansında kıl yoğunluğu %15-20 kalıcı olarak azalmaktadır. Ancak ilk seans sonrasında da gözle görülür bir düzelme genellikle ortaya çıkar.

 

10- Büyük bölgeler (kol-bacak-sırt-göğüs) için her seanstan sonra 15-20. günler arasında kontrol seansı yapılabilir. 20. günden daha geç yapılan kontroller tedavinin seyrini olumsuz etkiler (kılın yaşam döngüsü uyarınca). Küçük bölgelerde ise tedavinin seyrine katkısı olmadığından kontrol seansı uygulanmamalıdır.

 • Lazer epilasyon güvenli midir?

Lazer teknolojisi tıpta yeni tedavi olanakları sağlayan çok önemli bir ilerlemedir. Dermatoloji, göz, beyin cerrahisi ve ürolojide yaygın olarak kullanılmaktadır. Dermatolojide epilasyon, leke tedavisi, dövme silme ve damar-varis tedavisi amacıyla kullanılmaktadır. Her amaç için farklı bir lazer kullanılır. Lazer epilasyon, lazerin tüm dünyada en yaygın kullanım şeklidir. Bugüne kadar lazer teknolojisi ile ilgili en büyük tecrübe epilasyon amaçlı kullanım konusunda sağlanmıştır. Bazı lazer epilasyon cihazları FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı olup son derece güvenilir cihazlardır.

 • Lazer kanserojen midir?

Hayır değildir. Lazer belirli bir dalga boyunda yoğunlaştırılmış enerji üretimi anlamına gelmektedir. Bu nedenle ışın (röntgen ışınları) tedavilerinden tamamen farklıdır. Lazer ışığı cilde zarar vermeden geçerek kıl köküne ulaşır ve vücutta herhangi bir artık bırakmaz. Oysa röntgen ışınları vücutta radyasyon artığı bırakır ve belirli bir zaman içerisinde çok miktarda alınırsa risk oluşturabilir. Ancak lazer ışığının vücutta bıraktığı herhangi bir artık yoktur ve dolayısıyla güvenlidir; herhangi bir kanserojen etkisi yoktur.

  

 • Lazer epilasyonun yan etkileri nelerdir?

Lazer epilasyon uygulamasının kalıcı bir yan etkisi yoktur. Uygulama esnasında kıl köklerinin, enerjiden etkilendiğini gösteren hafif kabartılar ve kızarıklıklar oluşabilir. Ancak uygulama bölgesinde oluşabilecek bu durum çok kısa bir süre içerisinde kaybolacaktır.Uygulama esnasında hafif bir yanma hissedilebilir. Ancak seans öncesinde uygulanan anestezik etkili kremler ve etkili bir soğutma sistemi ile bu durum en aza indirgenebilir. Soğutma sistemi hem seans sırasındaki ağrı-acı gibi hisleri en aza indirir hem de uygulama ile oluşabilecek yanık ve lekeleri en aza indirir.

 

 • Lazer epilasyon ağrılı mıdır?

Uygulama esnasında hafif bir yanma hissedilebilir. Ancak seans öncesinde uygulanan anestezi k etkili kremler ve etkili bir soğutma sistemi ile bu durum en aza indirgenebilir. Ağrı ve acı eşiği kişiden kişiye değişmekle birlikte lazer epilasyonda belirgin bir ağrı ve acı hissedilmez. Ancak ağrı eşiği çok düşük kişilerde uygulama öncesi lokal anestezik kremler sürülebilir.Olası acı hissi kişiden kişiye değişmekle birlikte, genelde hastaların büyük çoğunluğu acı hissetmemektedir. Ancak hassas kişiler için, uygulamadan 1 - 2 saat önce acı duygusunu ortadan kaldırabilen kremler tatbik edilerek hiç acısız işlem yapmak mümkündür. Soğutma sistemleri çoğu kişi için yeterli bir ağrı kesici olmaktadır.

 • Lazer epilasyon leke- iz bırakır mı?

Lazer epilasyon sonrasında bölgesel olarak kısa süreli kızarıklıklar oluşabilir. Bu geçici bir kızarıklıktır. Soğutma sistemi olmayan lazer epilasyon cihazlarında ciltte yanık ve sonrasında leke veya iz kalma riski her zaman mevcuttur. Soğutma sistemli lazerlerde cildin ısınmasına fırsat verilmediğinden yanık riski azaltılır, çok nadiren hafif bir iz kalsa dahi zamanla tamamen geçer.

 • Lazer epilasyon kalıcı sonuçlar sağlar mı?

Evet. Kökleri tahrip edilen kıllar bir daha çıkmamaktadır. Bazı lazerlerin kalıcı epilasyon sağladıklarına dair FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onayları bulunmaktadır.

 • Lazer epilasyonda kesin seans sayısı verilebilir mi?

 Piyasada ticari kaygılarla “4 seansta garanti”, “3 seansta yüzde yüz çözüm” gibi ifadeler ile karşılaşabilirsiniz. Ancak tıbben böyle bir söz söylemek mümkün olmadığı gibi ticari ahlaka da uygun bir davranış değildir. Seans sayısı kişiden kişiye, kıl yapısına ve uygulama yapılan bölgeye göre değişir. Yüz bölgeleri için 6-12 seans ve vücut bölgeleri için 4-6 seans genellikle yeterli olmaktadır.

 • Lazer epilasyon kaç seans sürer?

Seans sayısı kişiden kişiye, kıl yapısına ve uygulama yapılan bölgeye göre değişir. Yüz bölgeleri için 6-12 seans ve vücut bölgeleri için 4-6 seans genellikle yeterli olmaktadır.

 • Lazer epilasyonun bir seansı kaç dakika sürer?

Seans süreleri uygulama bölgesine göre değişir. Lazer epilasyonda seans süresini belirleyen en önemli faktör cihazın kendisidir. Cihaz ne kadar güçlü, ne kadar geniş bir başlık sahibi ve ne kadar hızlı ise seans süresi o kadar kısalır.

 

 • Lazer epilasyon niçin seans seans yapılmaktadır?

Kalıcı epilasyon ancak anagen (aktif) dönemdeki kıl köklerinin yok edilmesi ile sağlanabilir. Yüzde ve vücutta tüm kıllar aynı anda (örneğin bir lazer seansında) aynı dönemde (örneğin anagen) bulunmazlar. Kılların gelişim evreleri anagen, katagen ve telogen olarak 3 dönemi kapsar. Bu katagen (geçiş evresi) ve telogen (pasif) kıllar da aktif (anagen) evreye geçtiklerinde kalıcı olarak yok edilebilirler. Bu nedenle kalıcı epilasyon ancak birden fazla sayıda seans ile sağlanabilir. Seans araları (yüz için 4 hafta ve vücut için 6-8 hafta) kılların bu evreleri göz önüne alınarak hesaplanmıştır.

 

 • Lazer epilasyonda doz nasıl ayarlanır?

Lazer epilasyondaki temel amaç kıl kökünün kalıcı olarak yok edilmesidir. Bu amaca da ancak doğru doz uygulayarak ulaşılır. Doğru doz kıl kökünü yok edecek ve çevre dokulara zarar vermeyecek (deride yanık ve lekelere yol açmamak için) doz anlamına gelmektedir. Bu ayarı gözle yapmak ancak tecrübeli uzmanlarca yapılabilen bir işlemdir. Ayrıca bu ayarı lazer cihazına entegre olmayan cihazlar (lazerden ayrı spektrofotometre, renk ölçüm cihazı gibi cihazlar) ile yapmak ta her zaman sağlıklı sonuç vermez. Çünkü bu cihazlarda sık sık kalibrasyon sorunları yaşanmakta ve bir ölçüm bir diğerini tutmamaktadır. En doğru deri rengi ölçümü ve doz ayarlaması ancak lazer cihazına entegre bir program ile yapılabilmektedir.

 

 •  Lazer epilasyonda deri rengini dijital olarak ölçmek önemli midir?

Deri renginin gözle ya da lazer cihazına entegre olmayan cihazlarla tayini çoğu zaman mümkün olmayabilir ve bu durumda da yanık, leke ve izlere zemin hazırlayan yanlış doz ayarlamaları gündeme gelir. Lazer cihazına entegre sistem ve yazılımlarla yapılan der rengi ölçümü ve cilt tipi tayini en uygun doz ayarlamasına olanak tanır. Bu yazılımlar her seans öncesinde bu ölçümleri yapmaya ve kaydetmeye olanak sağlayarak hasta ve işlem güvenliğini artırırlar.

 • Lazer epilasyon erkeklere uygulanabilir mi?

Evet, erkeklere de aynı kadınlara uygulandığı gibi lazer epilasyon yapılabilir. Ancak erkekte kıl yapısı kadına göre farklı olduğu için daha yüksek doz ve daha fazla seans uygulaması gerekebilir. Erkeklerde yüz bölgesinde kaş arası, şakaklar, alın ve sakal bölgesinin boyna inen kesimleri en sık ihtiyaç duyulan bölgelerdir. Vücut bölgelerinde ise kişinin isteğine göre sırt bölgesindeki kıllardan tamamen kurtulmak ya da göğüs ön yüzde seyreltme amaçlı (hem de bir iki seansta) lazer planları yapılabilir.

                                  

 • Yüz bölgesinde neden daha çok seansa ihtiyaç duyulmaktadır?

Yüz bölgesi vücuttan ayrı olarak değerlendirilmesi gereken bir bölgedir. Tedaviye başlama kararı düşünülerek verilmelidir. Yüz bölgesi için seans sayısının fazla olması ve kısa aralıklarla olmasının sebebi kıl kökü sayısının diğer vücut bölgelerine göre fazla olması ve yüz bölgesinde hormonların kısa sürede ve daha etkili olmasıdır. Buna göre yüzde ortalama 6-12 seansa ihtiyaç duyulur, bu sayının üzerine çıkma olasılığı da mevcuttur. Seans aralığı 1–1,5 ay arasında değişir. Yüzde siyah ve kalın kılların yanında “ayva tüyü” olarak ta isimlendirilen sarı ya da siyah olmayan ince tüyler çoğunlukla bulunmaktadır. Lazer sisteminin etki mekanizması uyarınca bu tüylerin köklerinde yeterince harabiyet oluşturmak mümkün değildir. Siyah kıllar yok edilebilir ancak bu ayva tüylerini yok etmeye çalışmak bu tüyleri uyarabilir ve seans sayısında artışa yol açar. Bu nedenlerle yüzde epilasyon konusunda beklentiler çok yüksek tutulmamalı, doz ve bölge seçimi çok dikkatli yapılmalıdır.

 • Lazer epilasyon uygulamaları seans başına mı ücretlendirilmektedir?

Evet, ücretler genellikle seans başıdır, ancak çeşitli dönemlerde kampanyalar uygulanabilmektedir. Ücretlerimiz meslek etiği ve ticaret ahlakı gereği herkes için standart tutulmalıdır.

 • Lazer epilasyon tedavisine başladıktan sonra seans ücretlerinde değişiklik olursa bu değişiklikten etkilenir miyim?

Başlanmış olan bölgelerde ücret değişikliğinin olmaması lazer epilasyon yaptıran kişinin en doğal hakkı olmalıdır.

 

 • Lazer epilasyonda etik kurallar nelerdir?
  • Lazer epilasyon kozmetik amaçla yapılıyor olsa da tıbbi bir işlemdir. Bu nedenle mutlaka sağlık kuruluşlarında yapılmalıdır.
  • Uygulama öncesinde kişi yapılacak işlem hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirilmelidir.
  • Ticari kaygılarla asla gerçekçi olmayan vaatlerde bulunulmamalıdır (3 seansta bitecek, kesin sonuç vb).
  • Lazer epilasyon öncesi kişinin cilt ve kıl yapısı incelenmelidir.
  • Lazer epilasyonda seans sayısını belirleyen en önemli etkenlerden birisi kılın normal yaşam döngüsüdür. Buna göre lazer uygulamaları vücut için iki ay aralıklarla ortalama 6 seans, yüz için bir ay aralıklarla 8-12 seanstır. Bu sayı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

 

DR. TOLGA TEMEL

Çağlayan Mah. 2056 Sk. 31102
Muratpaşa - ANTALYA
0 532 234 84 27
0 242 324 21 21
info@tolgatemel.com

Mail Listemize Üye Olun

© 2018 / Dr. Tolga Temel / SİTE İÇERİĞİNDE BULUNAN BİLGİLER BİLGİLENDİRMEK İÇİNDİR. BU BİLGİLENDİRME KESİNLİKLE HEKİMİN HASTASINI TIBBİ AMAÇLA MUAYENE ETMESİ VEYA TANI KOYMASI YERİNE GEÇMEZ.

Search