HA Dolgu

Yaşlanmanın etkileri ile cildin kendini yenileme süreci yavaşlamaya başlar. Cilt eskisine oranla çok daha kuru ve mattır. Daha gençken sahip olduğumuz dolgun ve düzgün yüz hatlarımız yaş ilerledikçe cilt altı dokusunda azalan koleje ve elastin liflerinin sıkılığı ve yoğunluğu terk eder. Yüzde ilk ince çizgiler belirmeye, çukur ve çökme gibi deformasyonla başlar. Cilt artık eskisi kadar sıkı ve pürüzsüz değildir.

Yaşlanma süreci cildi gerginliğini ve eklemleri hareketliliği tutmak için gerekli olan hyaluronik asit miktarının zaman içerisinde azalmasıyla başlayan bir süreçtir. Hyaluronik asit vücutta üretilen ve derimiz için olmazsa olmaz bir maddedir ve birçok besinden alınabilir. Hyaluronik asit gıdalarla alınmasının yeterli olmadığını tıbbı araştırmalar göstermektedir. Bu durumun düzeltile bilmesi için cilde dışarıdan hyaluronik asit yeterli miktarda verilmelidir.

Hyalüronik asit nedir?

Hyaluronik asit, insan vücudunda ve daha bir çok canlıda doğal olarak bulunan bir polisakkarittir. Yani doğal bir şekerdir. İnsan vücudunda dermisde, yaygın şekilde dağıtılmış olarak bulunan doğal bir moleküldür. Maddenin eklemlerin kayganlığının sağlaması, hücre bölünmesi ve cildi gergin tutması gibi çok önemli görevleri vardır. Bu nedenle diğer sentetik dolgu maddelerine göre güvenilir profili çok yüksektir. Cilt içinde, kaslarda ve kemiklerde, özellikle eklemlerde bulunur ve kendi hacminden bin kat fazla su tatabilir. Bu nedenle enjekte edildiği yerde uzun süre şeklini muhafaza eder.

HA cildimizin esnekliğini koruyarak cilde gençlik ışıltısını geri kazandırmaya yardımcı olur. Cildimizde bulunan HA oranı zamana dayalı olarak azalmaya başlar. 40 ile 50 yaş arasında neredeyse %50’si kaybolur. Yüzümüzde geçen zaman içerisinde izlenen değişimler HA içeren dolgu sayesinde doğal olarak yenilenir. Yüzdeki hacim kaybını giderir, dudak hatlarını belirginleştirir ve volüm kazandırır, kırışıkların giderimesine yardımcı olur.

Uygulama Alanları

Alındaki ince çizgilerin doldurulması
Kazayağı bölgesi ince çizgilerin doldurulması
Gözyaşı oluğu
Kaş kaldırma
Nazolabial kıvrılmalar doldurulması
Elmacık kemiği oluşturma
Gülme çizgileri
Çenin şekillendirilmesi
Alt çene hattı
Dudaklar üzerindeki sigara çizgilerinin azaltılması
Dudak dolgunlaştırma, köşelerinin kaldırılması
Yüzdeki sarkmanın azaltılması
Yüzde orantının sağlanması
Kare ve yuvarlak yüzlerin oval şekle yaklaştırılması
Çökük izlerin (sivilce, yara izi gibi) doldurulması

Orta dereceli kırışıklıklar, çöküntüler, hafif veya orta derece nazolabial olukları, derin kırışıklıklarını doldurmada önerilir. Nazolabial oluklar ve dudak kenarından çeneye inen çizgiler gibi derin kırışıklıkların doldurulması, kazayağı ve üst dudak gibi hassas bölgelerdeki ince çizgilerin ve yüzeysel kırışıklıkların düzeltilmesinde önerilir. Dudak kontörünü yeniden belirleyebilir, dudakların hacmini arttırabilir veya köşelerini doldurarak şekillendirebilir ve dudakların nemlendirilmesini sağlayabilir. hedef bölgelerde (elmacık kemikleri, çene, çene çizgisi, şakaklar.. ) hacim oluşturmaya, hacmin düzeltilerek yüz konturunun oluşturulmasına , yüzün dış hatlarını belirginleştirmeye yardımcı olur.

Nasıl Uygulanır?

Dolgu maddeleri enjeksiyonu öncesi lokal anestezi krem uygulandıktan sonra 10-15 dakika beklenir yapılacak bölge uyuşturulur. Uygulamama iğne veya mikro kanüller aracılığıyla kolaylıkla yapılır. Son dönemlerde kullanılmaya başlanan mikrokanüller sayesinde kişilerde sinir ve damar hasarı meydana gelmediğinden morluk ve komplikasyon riskinin minimuma inmiştir. Mikrokanül, tek bir giriş noktasından istenilen alanlara acısız bir şekilde uygulama olanağı sağlanır. Dokuya az hasar verdiğinden uygulama sonrası ödem de münimün olacaktır.

Acı Hissedilir mi?


Dolgular hekim gerek hasta konforunu göz önünde tutarak, tüm dünyada uzmanlar tarafından yaygın olarak kullanılan lokal anestetik lidokain içeren dolgu ürünleri gelişmektedir. Bu anestezik, enjeksiyon süresince maksimin rahatlık sağlamakta ve ağrı, acı minumun hissedilmemektedir.

Uygulama Sonrası

Dolguların içerinde bulunan Patetntli “Resilient” hyaluronik asit, dio-uyumlu, tamamen doğal ve cilt tarafından yeniden emilebilir özelliktedir. Patetli özel içeriği sayesinde 10-15 dakikalık bir sürede uygulaması sonuncunda doğal bir görünüm verir ve sosyal yaşamınıza kaldığınız yerden devam edersiniz. Uygulaması sonrasında, yüzde 2-7 gün arasında süren ödem oluşabilir. Sebebi dolgu maddelerinin su tutma özelliğindendir. Hyaluronik asit dolgu maddesi uygulanamasından sonra morluklar ve ödem oluşabilir. Ancak bu morluklar ve ödem bir hafta içinde kaybolurlar.

Kalıcılığı nedir?

Hyaluronik asitiçeren dolgu maddeleri ortalama süresi hastanın cilt tipine, düzeltilmesi gereken kırışıklığın durumana, enjeksiyon tipine ve enjekte edilen miktarlara bağlıdır. Kalıcılık süresi, geçici dolgular 6-18 ay arasında, yarı kalıcı 2-5 yıl kalıcılık göstermektedirler. Yüz dolgu maddelerinde serbest hyaluronik asit de bulunmaktadır. Yüze hacim kazandırırken cilde daha fazla nemlilik verirken, kollajen artışı da sağlarlar. Fakat kalıcılık süresi sadece 6 ay kadardır.

DR. TOLGA TEMEL

Çağlayan Mah. 2056 Sk. 31102
Muratpaşa - ANTALYA
0 532 234 84 27
0 242 324 21 21
info@tolgatemel.com

Mail Listemize Üye Olun

© 2018 / Dr. Tolga Temel / SİTE İÇERİĞİNDE BULUNAN BİLGİLER BİLGİLENDİRMEK İÇİNDİR. BU BİLGİLENDİRME KESİNLİKLE HEKİMİN HASTASINI TIBBİ AMAÇLA MUAYENE ETMESİ VEYA TANI KOYMASI YERİNE GEÇMEZ.

Search