DOLGU

Dolgu uygulaması ne demektir?

Dolgu zamanla deri altında azalan-yoğunluğunu kaybeden deri destek dokularının yerine konması işlemidir. Deri altı destek dokuları derinin sağlıklı, gergin, sıkı, dolgun ve elastiki yapısını temin ederler. Deriye destek olan bu maddeler içerisinde en önemlileri hyaluronik asit ve kollojenlerdir. Zamanla birlikte bu destek maddelerde doğal bir azalma söz konusu olur. Bu azalma da kendisini ciltte kırışıklıklar, çökmeler ve sarkmalar şeklinde gösterir. Bu sebeple ortaya çıkan kırışıklıklar genellikle burun kenarlarında üst ve alt dudak bölgesinde, ağız köşelerinde ortaya çıkar.

Deride oluşan bu sarkma, çökme, oluklanma ve kırışıklıkların tedavisinde en sık kullanılan ürün Hyaluronik asittir. Hyaluronik asit zaten derinin normal bir elemanı olduğu için bu ürünlerin uygulanması son derece deri dostu olup, alerji yada yan etki oluşumuna yol açmazlar.

Dolgu kimlere-hangi bölgelere uygulanır?

Dermatoloji ve kozmetolojide dolgu uygulamaları sıklıkla yüz bölgesi için yapılır. Özellikle burun kenarı kırışıklıkları, ağız kenarı sarkmaları, elmacık kemiğinin dolgunlaştırılmasında dolgu tedavisi ilk tercih olarak karşımıza çıkar.

Dudak dolgusu nedir?

Dudaklar kozmetik önemi çok fazla olan organlardır. Dudakların yapısal olarak ince olması ya da travma sonrası doku kaybı kişiyi dudak dolgusu yaptırmaya yönelten en önemli faktörlerdir. Dolgu maddesi olarak genellikle hyaluronik asit kullanılır. Dudak içerisine ve dudak kontürlerine hazır iğneler ile enjeksiyon yapılır. Uygulama 15-20 dakika sürer, kalıcılığı ortalama 8 aydır.

Dolgu nasıl uygulanır?

Dolgu uygulamasında ilk adım hastanın muayenesinin yapılıp kullanılacak olan dolgu tipine karar vermektir. Hyaluronik asit türevleri moleküler büyüklüklerine göre farklı derinliklerin tedavi edilmesinde kullanılır. Uygulama hazır enjektörler ile son derece sıhhi bir şekilde yapılır. Uygulama yapan hekimin tecrübesi ve kullandığı teknik kozmetik sonuçlar açısından belirleyicidir. Uygulama son derece ağrısızdır ve ortalama 10-20 dakikada tamamlanır. Dolgu maddesinin ömrü ortalama 8 aydır.

Dolgu uygulaması sonrası öneriler

Uygulama sonrasında kişi sosyal hayatına dönebilir.

Uygulama bölgesine 3 gün süreyle çok sıcak ve soğuk kompres yapılmamalı, en az 1 hafta masaj yapılmasından kaçınılmalı ve 3 süreyle yoğun güneşe maruz kalınmamalıdır.

DR. TOLGA TEMEL

Çağlayan Mah. 2056 Sk. 31102
Muratpaşa - ANTALYA
0 532 234 84 27
0 242 324 21 21
info@tolgatemel.com

Mail Listemize Üye Olun

© 2018 / Dr. Tolga Temel / SİTE İÇERİĞİNDE BULUNAN BİLGİLER BİLGİLENDİRMEK İÇİNDİR. BU BİLGİLENDİRME KESİNLİKLE HEKİMİN HASTASINI TIBBİ AMAÇLA MUAYENE ETMESİ VEYA TANI KOYMASI YERİNE GEÇMEZ.

Search