BOTOKS

Botox nedir?

Botoks Botulunium Toksini’nden elde edilen bir bakteriyel toksindir. Botoks uygulandığı kasların gevşemesine yol açar. Dermatolojik ve kozmetik kullanımlarının yanı sıra fizk tedavi branşı tarafından serabral Palsi hastası çocukların tedavisinde çok yüksek dozlarda güvenle kullanılmaktadır. Dermatoloji ve kozmetolojide ise özellikle yüz ve boyun bölgesindeki kırışıklıkların tedavisi için kullanılır. Yüz ve boyun bölgesindeki kırışıklıklar esasen bu bölgelerdeki kaslara bağlıdır. Botoks etkisi de bu kasların gevşetilmesi yoluyla kırışıklıkların ortadan kaldırılması şeklinde ortaya çıkar.

Dermatoloji ve kozmetolojide botoks hangi amaçlar için kullanılır?

Botoks yüz ve boyun bölgesindeki kırışıklıklar ile el-ayak ve koltukaltında aşırı terleme tedavisinde kullanılır. Yüz ve boyun bölgesindeki kırışıklıkların asıl nedeni bu bölgedeki kasların yıllar boyunca defalarca kasılmış olmalarıdır. Yüz bölgesinde en çok göz çevresi kırışıklıklarının (kaz ayakları olarak ta bilinir), üst dudak kırışıklıklarının, alın ortasındaki ve üst alın bölgesindeki kırışıkların, burun üzerindeki kırışıklıkların ve çene boyunca oluşan kırışıklıkların tedavilerinde, kaşların kaldırılması ve göz altı torbalarının azaltılmasında kullanılır.

Botox kimlere uygulanır?

Botoks yüz ifadeleri belirginleşmiş herkes için her zaman güvenle uygulanabilir.

Botoks ne zaman uygulanabilir?

Botoks her zaman uygulanabilir. Tedavi güneş ışınlarından etkilenmez.

Botoks uygulamasını kimler yapabilir?

Botoks her zaman bir hekim tarafından ve bir sağlık kuruluşunda (klinikler, muayanehaneler ve hastaneler gibi) yapılmalıdır. İyi bir botoks uygulaması ancak uygulama yapılacak bölgenin anatomisini (kas yapısını ve dağılımını) bilen bir kişi tarafından (hekimler) yapılabilir.

Botox nasıl uygulanır?

Botoks uygulama öncesinde uygulama bölgesindeki kaslar ve kırışıklıklar ayrıntılı olarak incelenir. Botoks uygulama noktaları belirlenir. Kişinin kas yapısına uygun olarak doz ayarlamsı yapılır. Bölge dezenfekte edilir. Uygulama son derece küçük ve ince iğneler ile 15-20 dakika içerisinde tamamlanır. Uygulama sırasında hafif bir ağrı hissedilir. Bu ağrıyı önlemek için uygulama öncesinde o bölgeye lokal etkili anestezik kremler uygulanabilir. Uygulama sonrası kişi önerilerle sosyal hayatına dönebilir.

Botoks etkisi ne zaman başlar?

Botoks uygulaması sonrasında hemen etki görülmez. Botoks etkisi uygulamadan 3-4 gün sonra görülmeye başlar, etkinin tam olarak görülmesi için 15 gün beklenmelidir.

Botoks etkisi ne kadar sürer?

Botoks etkisi ortalama 6 ay kadar devam eder.Düzenli olarak botoks uygulaması yapılan hastalarda botoksun etki süresi biraz daha uzun olmaktadır.

Botoks etkisinin geçtiği zamanda ise deri görünümü eski haline geri döner, derinin botoks etkisinin geçtiği dönemde daha kötü görülmesi  söz konusu değildir.

Botoks etkisini uzatma mümkün müdür?

Botoksun etkisini uzatabilecek herhangi ürün mevcut değildir. Ancak yüzeyel deri kırışıklarının oluşmasında bir diğer etken de fotoyaşlanmadır (güneş ışıklarına bağlı deri yüzeyinde ve deri dokusunda oluşan dejeneratif değişiklikler). Bu nedenle botoks uygulaması ile birlikte kişinin uygun bir cilt bakımı yaptırması, güneşten koruyucular kullanması ya da deri yaşlanmasını geciktiren ürünler kullanması botoks etkisinin daha iyi hissedilmesine , botoks uygulama sürelerinin göreceli olarak uzamasına sebep olacaktır.Bu hastalarda botoks uygulama aralıkları 6-9 ayı bulabilmektedir.

Uygulama sonrası ifadesiz yüz oluşur mu?

Botoks uygulanan hastalarda donuk yüz ifadesi, devamlı şaşkınlık ifadesi gerçekte yüksek doz botoks uygulanmamış olmasından kaynaklanır. Amerika’daki uygulamalar hastaların istekleri doğrultusunda genellikle yüksek dozlar ile yapılırken, Avrupa’da ve ülekmizde kişinin genel ifadesinin korunması temel amaçlardan birisidir.

Botoks kimlere uygulanmaz?

Botoks uygulaması kas-sinir sistemi hastalığı olanlara ( myastenia gravis, muliple sclerosis) olanlara kesinlikle uygulanmaz. Ayrıca bazı ilaçların (aminoglikozit grubu antibiyotikler, kas gevşeticiler, aspirin gibi). Bu ilaçlar botoks toksisitesinin artmasına yol açabilir ya da kanama oluşmasına neden olabilir.

Kliniğimizde gebe ve emziren kadınlara botoks yapılması etik olarak uygun bulunmamaktadır.

Uygulama fiyatları nedir?

Botoks uygulaması sonrasında nelere dikkat edilmesi gerekir?

  • Uygulama sonrası 24 saat kadar çok sıcak duş alınmamalıdır.
  • Uygulama sonrası birkaç gün havuz ve denize girilmemeli ve güneşlenilmemelidir.
  • Uygulama sonrası 10 gün yüzüstü yatmamak gerekir.
  • Uygulama sonrasında 10 gün kadar uygulama bölgelerine masaj yapılmamalı, bastırılmamalı, ovuşturma yapılmamalıdır. Bu hareketler ilacın çevre kas ve dokulara yayılmasına neden olabilmektedir.

 

Aşırı terleme tedavisinde botoks uygulaması:

Aşırı terleme tedavisinde botoks uygulaması el,ayak,alın ve koltuk altına yapılır. Botoks  terin ciltten dışarı çıkmasını sağlayan minik ter bezi kaslarını geçici olarak etkisiz hale getirir.

Uygulama sonrası 3-10 gün içerisinde botoks etkisi ortaya çıkar, uygulama bölgesinde aşırı terleme şikayetinin ortadan kalktığı görülür. Bölgesel olarak terlemenin önlenmiş olması kişinin genel terlemesine etkilemez ve bu nedenle sistemik sağlık sorunlarına yol açmaz.

Aşırı terleme tedavisinde botoks uygulamasının etkisi yaklaşık 6 ay kadar devam eder.

Botoks uygulaması ile ilgili sıkça sorulan sorular.

Botoks kimlere uygulanabilir?

Botoks yüz ifadeleri belirginleşmiş herkes için her zaman güvenle uygulanabilir.

Botoks ne zaman uygulanabilir?
Botoks uygulamasını kimler yapabilir?
Botoks nasıl uygulanır?
Botoks etkisi ne zaman başlar?
Botoks etkisi ne kadar sürer?
Botoks etkisini uzatmak mümkün müdür?
Uygulama sonrası ifadesiz yüz oluşur mu?
Botoks kimlere uygulanmaz?
Botoks uygulama fiyatları nedir?
Botoks uygulaması sonrasında nelere dikkat edilmesi gerekir?

DR. TOLGA TEMEL

Çağlayan Mah. 2056 Sk. 31102
Muratpaşa - ANTALYA
0 532 234 84 27
0 242 324 21 21
info@tolgatemel.com

Mail Listemize Üye Olun

© 2018 / Dr. Tolga Temel / SİTE İÇERİĞİNDE BULUNAN BİLGİLER BİLGİLENDİRMEK İÇİNDİR. BU BİLGİLENDİRME KESİNLİKLE HEKİMİN HASTASINI TIBBİ AMAÇLA MUAYENE ETMESİ VEYA TANI KOYMASI YERİNE GEÇMEZ.

Search